ŘÍM II

(letní prázdniny 16.7. - 21.7. 2003)

STŘEDA 16.7.
8:57 - Já se na to vykašlu! Ztratila jsem sluneční brejle :(
Tomáš vytáhl colu a ta červená pěna vypadá strašně nenápadně.
9:47 - Na zadní čtverce sedí veselá parta křesťanů a vypráví si strašně starý a blbý vtipy a hrozně se tomu smějou.
10:20 - Vojta s Powem načali Kozla v plechovce. Já mlíko a Štěpán s Jitulí mi už třetinu vypili.
11:18 - Praha. Štěpán vyhlásil dobrou náladu.
12:01 - Nabrali jsme zbytek zájezdu a za mnou sedí jedna nesympatická zrzavá slečna. Pozitivní je, že Jitule našla moje brejle, když hledala svůj ztracený mobil.
14:17 - Jitka mě opustila a už 2 hodiny se baví s Martou. Štěpánovi se v batohu rozmázl banán a teď se baví s Tomem o sázkách s jídlem. Například kolik je člověk schopen sníst za hodinu tatranek a pod.
14:43 - Padla na mne nostlagie, neboť jsme jeli po cestě, po které jsme loni s Vojtou šli v noci pro Stát_Maine.
15:41 - Jitule tak dlouho v Brně hledala výhodný kurs, až si vyměnila peníze na hranicích v poměru 32,8 Kč/1 Euro
15:50 - Po sedmi hodinách v autobuse jsme dobyli hranic a pan celník se rozčiloval, že si někdo dovoluje chtít do pasu razítko.
17:49 - Napřed jsme absolvovali celoautobusouvou modlitbu z breviáře a nyní nám jedna slečna předzpívává "Okolo Hradce" a la Madla zpívá Evropě. Ale jinak se mi předtím spalo dobře...
18:31 - Oče Falko mě převelice potěšil, neboť jsem ho na poslední zastávce zahlédla s cigárkem v ruce. Marta se už čtvrt hodiny pokouší pustit soundtrack z Roku ďábla. Zatím to hraje zhruba tak nahlas, jako náš gramofon bez zesilovače.
19:58 - Pouštíme naší křesťanské mládeži Go satane go a já asi brzo ublížím té sebrance co sedí za náma, a především té slečně, která sedí za mnou a pořád mi mlátí do opěradla.
20:13 - Venku prší a pan řidič byl tak hodný, že nám otevřel kufr a já mám deku.
21:23 - Není možná, dobrali jsme se hranic s Itálií a pan řidič nám pustil film Blbí a blbější. Jestli jsem toužila něco vidět, tak je to právě tohle ://
21:40 - Tak nic, furt Rakousko.
22:12 - Konečně! A načali jsme broskev a B a b skončilo a všichni se těšíme na Dědictví :))
23:38 - Nenávidím Dědictví! A taky nechápu, proč jsem si sebou brala teplý ponožky, když tu asi brzo chcípnu vedrem. Nicméně myslím, že my 3 co spíme na zemi v uličce jsme to vychytali nejlíp :)
0:49 - Hurá! Hurá! Hurá! Pánové řidičové asi tak po 8 hodinách zastavili

ČTVRTEK 17.7.
8:24 - Už mě nebolí klíční kosti, zato mě bolí hlava. Dali jsme půlhodinovou pauzu s čokoládou a můj dnešní cíl je sprcha.
Jo,už jsme v Římě
8:58 - Před třema rokama jsem se zařekla že sem už v životě nepáchnu a už jsem tady zas.
10:50 - Marx, Engels, Beatles
Ubytovaní, OSPRCHOVANÍ
Bydlíme v milém, útulném, hezkém hotýlku, s Jitkou máme pokoj mezi Alenou & Martou a Tomem & Štěpošem a z balkénu vidíme na Sv. Petra.
11:15 - Martička mi udělala krásný skopčácký účes, takže je ze mě schöne Mädchen a můžu dělat ostudu německým turistům :))
12:52 - Vatikán - Svatej Petr. Toma nepustili dovnitř, bo měl u sebe zavírací nůž. To je fakt džob dělat bachaře u kostela.
14:02 - Ve Svatám Petrovi jsme vyrobili forntu u klíčové dírky. Pow, Vojtěch a Tom jedou metrem na černo. Jsem zvědavá jak to bude Vojtěch vysvětlovat až přijdou revizoři, když furt držkuje jak je to v pohodě.
17:36 - Sedíme na střeše české teologické koleje v Římě a popíjíme vínko. Taky tu mají krásnou stinnou zahradu, útulnou kuchyňku a fontánu s želvama.
20:35 - Tak to si musím zapsat!
Dochvátáme na večeři (o půl hodin později) a dostali jsme tašku se třema alobalovejma miskama:
1) cosi zelenýho bez chuti a se zápachem vyvařených kopřiv
2) těstoviny s tuňákem
3) hovězí dušené s mrkví, cibulí a olivami.
Už vím jak k večeři chutná chléb a voda.
23:10 - Fontána Di Trévi. Strašně mě bolí nohy. Vykoupat se stojí 150 Euro. Zato sám a s obecenstvem. Alena, Tom a spol kujou pikle jak to provést a uniknout pokutě.
23:43 - Alena asi po deseti minutách našeho hecování vrazila Víťovi facku a srazila ho do kašny. Ten se tak stal středem nejen naší pozornosti i objektivů.
1:15 - Sice po sprše, ale asi brzo chcípnu vedrem. Tento pokoj má jedinou, zato podstatnou nevýhodu. Není tu klimatizace.
Mimochodem, ta pokuta není 150, nýbrž 1000 Euro

PÁTEK 18.7.
9:28 - Marta zvrací u nás na záchodě, neboť si dole zapomněla kartu
12:15 - Sedíme na začátku tržiště a čekáme na Martu s Jitkou, které před 20ti minutama slíbily, že se za 10 minut vrátí.
Jdem na mši
12:45 - Evangelium bylo jen v jednom jazyce - rusky. Je tu strašné vedro a pořád tu zvoní mobily. Štěpán spí, já chci taky.
Pan farář (spíše kardinál) se pokouší mluvit anglicky. No, popravdě mě na to upozornil Štěpoš. Do té doby jsem přemítala, zdali je to italština nebo francouzština.
14:15 - Fáze maximální nasrabosti. Doufám, že brzo přejde.
Na oběd byla hurá minibábovka a broskev a taky nudle s tuňákem.
15:56 - Konečně zasloužené moře! Z autobusu, který se po půl hodině a po asi pátém pokusu rozjel. Tak jsme mu zatleskali.
17:30 - Pláž 30 kiláků od Říma. Se Štěpošem jsme si zařádili ve vlnách a on mě teď zahrnuje pískem.
21:09 - Jsem u holek na pokoji a nemám se jak dostat do toho svého, neboť Jitule s klukama, navzdory slibu že tu na nás počkají, vyrazila do města a kartu si vzala sebou.
21:57 - Hodný pan recepční mi vydal druhou kartu. Není nad to si osprchavaná s umytejma vláskama dát na terase cigárko a k tomu poslouchat Kabáty :)
1:49 - Tak jsme si pěkně poseděli s pražákama na terase. Vyposlechal sjem si pár veselých křesťanských historek a jsem zvědavá jak ráno vstanu.

SOBOTA 19.7.
7:25 - Nečekáme, jdeme. 571 určitě pojede!
8:00 - Čekáme u Lateránů na bus a fotíme hromadné fotky. Pow s Vojtěchem zaspali. Marta a spol pořád vyřvávají "nám je to jedno, nám je to ukradený, my peníze nemáme"
8:18 - Marta nemá kartičku, přesto jsme ji propašovali do busu. Pow s vojtěchem jedou s námi.
Vysvětlili jsme bratrům Slovákům naši reprezentační scénku vstupu do EU, ale moc se jim to nelíbilo.
9:30 - CASTEL GANDOLFO
Po pouhých dvou minutách j sem přišla na to, jak spláchnout záchod. Marta si pořád musí půjčovat cizí identifikační karty, protože všudě pořád někdo hlídkuje. Je tu docela početnás kupina z Řecka a mají sebou i kněze v takovym dlouhym černym hábitu a s dlouhym černym plnovousem.Tom si koupil suvenýr - otvírák se papežem.
10:37 - Sedíme na nádvoří papežova letního sídla a je tu překvapivě strašné vedro. Papa tu je taktéž a čte nějaký (pravděpodobně pastýřský) list. Mimo něj a dvou tisíc evropské mládeže tu je asi tak dvě stě kardinálů, švýcarských gardistů a agentů Smithů.
Slováci jsou v přední linii, rázně mávají zástavou a tak kdokolivk, kdo si chce papeže vyfotit, má místo jeho hlavy slovenský státní znak. Mimo to, si Slováci urvali asi 30 sekund slávy, když společně s Poláky a ostatními Slovany vyřvávali "nech žije svatý otec". My jsme se rozhodli jít proti proudu tradice a nadšeně jsme volali "chleba s máslem". Přidali se k nám návštěvníci z Kypru.
12:03 - Zas jsem na mši :(. Nějaký pan kardinál tu naléhavě řve do mikrofonu o dialogu mezi studenty a profesory na universitách. Myslím že po návštěvě FFMU by z těch ideálů vystřízlivěl. Mám hlad, chce se mi spát a nechci tady být. Myslím, že půjdu na kafe, protože to tu vypadá na hodně dlouho :(
16:40 - Po krátkém spánku v suterénu a obědě (proběhl ukázkový boj o lavičky ve stínu) jsme sestoupili asi tak o dva kilometry níže k jezeru, které zeshora vypadá nesmírně romanticky, zezdola v podstatě také. Pokud je člověk na placené pláži. My nejsme. Jsme na takzvané české pláži: je tu smetiště, hrob, Češi, Slováci a cikáni. Jako doma.
Právě přišel náš autobusový farář Falko a v šedých bavlněných trenýrkých a s cigárem v ruce jde do vody.
19:15 - Nechápu jak, ale vyškrábala jsem se "zkratkou" zpátky do Gandolfa. Dnes je slavností den. Místo polystyrenové krabice se třema alobalovejma miskama s rybama, kopřivama a olivama jsme dostali tašku se salámem a pečivem a čímsi obaleným ve strouhance a bramborovým salátem a taky plechovku s ne pivem, ale něčím podobným cole.
Tom vynalezl nový, nesmírně energeticky náročný sport - házení kamenů z výšky do kašny.
19:49 - Štěpán s Martou se pokoušeli uzmout další tašky s jídlem, neboť se bojí, že tak dobré a jedlé jídlo tu už nedostanem (měli pravdu). Naštěstí se jim to nepodařilo. Teď sedíme na nádraží a kolem projíždějí naše autobusy a nechtějí nás naložit. Cestou jsme si krásně (a někdy i unisono) zapískali Okolo Hradce a Na tu svatú Katarínu. Nyní probíhá soutěž ve zpěvu s opodál sedícími místními mladíky. Ne že bych je chtěla nějak podceňovat, ale kam se hrabe jejich Ti amo na naši Jámu!
1:45 - Pařba na terase se zvrhal ve filosofickou debatu. Právě se k nám připojila vedlejší skupina. Magistra jsme už naštěstí dopili.

NEDĚLE 20.7.
9:20 - Dnešní vstávání byl ten největší úkon, který jsem tady za celý pobyt musela provést. Už se vidim, jak chodim s krosnou na zádech po Vatikánu.
10:30 - Kašlem na Vatikán, jedem oblíbenou 571 do Nepomučena. V autobuse je zima! A taky jede poněkud jinudy, než jak jezdí normálně.
14:03 - Tak máme za sebou asi tak tří kilometrovou cestu za koupí a posláním pohledů. Do kostela jsme s Jitkou přišly na pozdravy a Štěpán pro jistotu vůbec. Na oběd jsou hurá těstoviny s něčím z rajčat :)
14:43 - Můj poslední významný počin v Římě byla návštěva chrámové toalety a ještě jsem utekla bez placení. Jitká ma pas v kufru a dostai jsme doklad o účasti na zvýšení platu.
16:51 - Marta koupila piva v plechovce a zatím se rozlily jen tři. Domlouváme strategii co odpovídat na dotazník o Symposiu.
18:01 - Zadní olomoucká enkláva měla zavřené větráčky od klimatizace a tak jim bylo vedro a tak otevřeli střešní okno a tak je teď vedro celému autobusu kromě Olomouce.
18:50 - Po nešporách první kouřová. Štěpán s Alenou si koupili za 5Kč hopskulku a Jitka nemůže najít mobil.
19:04 - Pow zašantročil Alence její hopskulku. Marta pouští kabáty a psychicky se připravuje na setkání s opilcem. Jitka mi zdelila, že jsme do Říma vůbec nejeli přes Německo jak jsme se celou dobu domnívaly a taky nám někdo cizí podepsal pohled pro Čingischána.
19:26 - Dala jsem si mastné neslané kuře od oběda, Štěpoš tu smrdí salámem, Pow pustil na popud Alenky Dana Landu a Marta začíná věřit že je Ježíš Kristus.
20:14 - Udělali jsme si s itkou, Štěpošem a Tomem domeček z deky, abychom si mohli popovídat tak, aby nás nikdo neslyšel.
21:04 - Není nad to, pít italské bílé z růžového umělohmotného hrnku, který koluje mezi 8 lidma.
21:06 - Jedeme kolem Verony. Žádná romantika a la Romea a Julie, ale zato mají obrovitánský nádraží.
23:20 - Kouřová! :))
Štěpán hrál ožralýho a nějaká slečna mu to sežrala :)) Už padly 2 flašky vína, těšíme se na Prázdniny v Římě a hurá bude večeře - Marta má klobásku! Pow si koupil italský cigára Diana.
1:14 - Skončily veselé filmy Jeanem Gabinem a Gregory Peckem a všichni teď musí sledovat populárně-naučné pořady o hledání partnerů u různých druhů ptáků a o Japonské císařské rodině.

PONDĚLÍ 21.7.
5:48 - Už mám smsku za 3 kačky. Pan řidič přišel na to, že teoreticky bychom mohli jet rovnou do Brna a pražáky poslat vlakem.
7:43 - Absolvovala jsem dotazník. Obávám se, že už se s katolíkama nikdy nikam nedostanu.


JITKA: To je hrozný, tady když je hezkej borec, jako že jich je málo, tak si nejseš jistá jestli je to farář a stejně je z Prahy.

BÁRA: Tak si koupíme nějaký nejlevnější italský cigára a zkusíme jak chutnaj
MARTA: No měla jsem jedny, menovaly se STOP

KDOSI V AUTOBUSE: Já se nenajím dokud se nepomodlím
BÁRA: Já se nepomodlím dokud se nenajím

JITKA (cestou do Castel Gandolfa): Na to že se jedem koupat je docela chladno.

TOM: Koukám že Češi jsou všude první, kromě programu teda.

OPILEC: Vy jste z Prahy?
JITKA & BÁRA: Ne, my jsme z brna
OPILEC: No tak to se to pak vysvětluje

JITKA: Kurva tak musíte mít ňákou úctu k té mši!


back